Bezpieczne Wakacje: zadbaj o środowisko także podczas wypoczynku

Po pierwsze: nie zaśmiecaj plaży czy lasu. Po drugie: zakręć dobrze wodę. Po trzecie: korzystaj z toreb materiałowych. Bo ekologiczne wakacje to bezpieczne wakacje. Wskazówki przygotowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Środowiska.


Nie zaśmiecaj plaży czy lasu, zadbaj o środowisko. Więcej na www.mos.gov.pl

Co zrobić ze zużytymi bateriami od aparatu fotograficznego? Jaki związek ma marnowanie jedzenia i produkcja gazów cieplarnianych? Ile lat rozkłada się torebka foliowa? Warto zastanowić się na tymi kwestiami także w czasie wakacji.

Zużyte baterie
 

Zużyte baterie wyrzućmy do pojemnika na baterie. Dlaczego to tak ważne? Baterie składają się z substancji chemicznych m.in. rtęci, ołowiu, cynku. Jeśli wyrzucimy je w lesie, stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Podczas deszczu wypłukiwane są niektóre składniki, które przedostają się do wód i gleby. Na zatrucie narażone są zwierzęta, rośliny, a także ludzie.

Zakręć wodę, gaz, prąd
 

Wybierając się na urlop lub weekend poza miastem – sprawdźmy, czy dobrze zakręciliśmy kurek z wodą lub zgaśliśmy światło we wszystkich pomieszczeniach. Zaoszczędzimy pieniądze w domowym budżecie i zadbamy o środowisko. Z powodu źle zakręconego kranu w ciągu tygodnia ilością zgromadzonej wody napełnilibyśmy wannę.

Posprzątaj śmieci
 

Śmieci wrzucajmy zawsze do kosza. Będąc w lesie, w górach lub nad morzem zabierajmy ze sobą swoje odpady. Porada dla miłośników wędkarstwa: żyłki wędkarskie wyrzucajmy do odpowiednich pojemników. Wyrzucone do wody lub pozostawione na plaży są zagrożeniem dla zwierząt.

Nie marnuj jedzenia
 

Aby zmniejszyć ilość odpadów i zużycie energii warto wybierać produkty bez zbędnych opakowań lub te, które można ponownie wykorzystać. Ważne jest również, by nie marnować jedzenia, czyli kupować tyle, ile faktycznie jesteśmy w stanie zjeść. Dzięki temu zapobiegniemy emisji gazów cieplarnianych, które powstają podczas produkcji żywności.

Torba wielokrotnego użytku
 

Warto ograniczyć korzystanie z toreb plastikowych. Idąc na zakupy zabierzmy torbę materiałową lub papierową. Pamiętajmy, że z torby foliowej korzystamy zaledwie 20 minut, a tylko niewielka ich ilość zostaje przetworzona. Większość „foliówek” trafia na wysypiska i tam ulega rozpadowi w ciągu kilkuset lat.

Torbę materiałową warto wybrać także udając się np. nad morze. To ważne, bo niektóre zwierzęta morskie traktują torby plastikowe jak pokarm.

Produkty regionalne i tradycyjne
 

Wakacje w zgodzie ze środowiskiem to także wybór produktów tradycyjnych i regionalnych. Warto wypróbować te przysmaki, które są wytwarzane w naturalny sposób.

Na stronie ministerstwa rolnictwa można znaleźć pełną listę produktów tradycyjnych.

Więcej informacji o tym, jak spędzić czas wolny w zgodnie ze środowiskiem na specjalnej stronie ministerstwa środowiska.

Z eko-porad korzystajmy cały rok.


Zobacz także