Bezpieczne wakacje: jak zachowywać się w lesie

Spędzasz wakacje lub wolny weekend w pobliżu lasu? Nie wiesz, co zabrać na wycieczkę do lasu, czy wszędzie można rozpalić ognisko lub co zrobić, gdy znajdziesz ranne zwierzę? Oto krótki poradnik, a więcej informacji znajdziesz na stronie www.lasy.gov.pl.


Bezpieczne wakacje: Biwak w lesie? Zgodę na ognisko musi wydać leśniczy! www.lasy.gov.pl

Zaplanuj wycieczkę z głową
 

Idąc do lasu pamiętaj, że łatwo w nim zabłądzić. Dlatego przed wycieczką koniecznie spójrz na mapę. Zaplanuj trasę wcześniej i oceń realnie swoje możliwości. Zabierz ze sobą urządzenie z GPS lub tradycyjną mapę. Korzystaj ze znakowanych szlaków turystycznych. Pamiętaj o odpowiednim ubiorze, w tym zakrytych, najlepiej wysokich butach.

Czy można rozpalić ognisko w lesie
 

Pamiętaj, że w lesie i jego pobliżu nie wolno używać ognia. A ognisko wolno palić tylko w miejscach do tego wyznaczonych – po uzgodnieniu z miejscowym leśniczym, który wyda specjalne, czasowe pozwolenie.

Dlaczego to takie ważne? Bo gdy służby leśne obserwują las z wież, mogą wziąć twoje ognisko za pożar i wezwać na miejsce straż pożarną.

Warto też wiedzieć, że informacje o stopniu zagrożenia pożarowego można śledzić na stronie Lasów Państwowych.

Patrz na tablice informacyjne
 

W lesie znajdziesz specjalne tablice informacyjne. A na nich ostrzeżenia o ewentualnych zagrożeniach lub o objęciu części lasu zakazem wstępu. Nie lekceważ tych informacji.

Uważaj na dzikie zwierzęta
 

W lesie możesz natrafić na różne gatunki zwierząt i roślin. Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli spotkasz dzikie zwierzę. Najlepiej spokojnie oddalić się na bezpieczną odległość, a agresywne zachowanie zwierząt zgłosić leśnikom.

Gdy znajdziesz ranne zwierzę, powiadom o tym urząd gminy lub służby leśne.

W lesie zwróć też uwagę na tzw. tereny zamknięte np. strzelnice oraz poligony i bazy wojskowe. Nie zbliżaj się do terenów oznaczonych jako objęte zakazem wstępu.

Sport w lesie
 

Las to doskonałe miejsce na wypoczynek i aktywność fizyczną. Sprawdź leśne trasy biegowe, rowerowe i inne szlaki turystyczne na stronie Lasów Państwowych.

Więcej informacji i porad o biwakowaniu w lesie na stronie Lasów Państwowych.

Szczegóły dotyczące zachowania w lesie znajdziesz na stronie www.czaswlas.pl.


Zobacz także