Bezpieczne ferie: przejazd dziecka na zimowisko

Z ferii cieszą się zwłaszcza uczniowie, to do nich kierowana jest szczególnie bogata oferta zimowych atrakcji. Zanim jednak wyślemy nasze dziecko na upragnione zimowisko, sprawdźmy czy organizator wyjazdu zadbał o sprawny autobus i bezpieczny przejazd.


Uśmiechnięte dziecko w autokarze
fot. fotolia

Bezpieczny autobus

Dzięki rządowej stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl sprawdzisz, czy autokar, którym twoje dziecko wyjeżdża na ferie spełnia wymogi bezpieczeństwa. Wystarczy podać numer rejestracyjny, aby otrzymać raport, który zawiera m.in. dane o stanie technicznym pojazdu, przeglądach i polisie OC. 

Kierowcy pod kontrolą

Masz wątpliwości? Poproś o pomoc policję. Wystarczy, że skontaktujesz się z dyżurnym najbliższej jednostki policji i poinformujesz o terminie i miejscu odjazdu autokaru. Przed wyjazdem w drogę funkcjonariusze sprawdzą stan autobusu oraz skontrolują jego kierowcę.

Ferie na drogach

Co roku policjanci z wydziałów ruchu drogowego prowadzą też akcję „Bezpieczne ferie”. Sprawdzają uprawnienia i trzeźwość kierowców, a także kontrolują prędkość i stan techniczny samochodów. Najwięcej patroli dba o bezpieczeństwo na drogach prowadzących do miejscowości wypoczynkowych. Policyjna akcja to nie tylko wzmożone kontrole, ale także edukacja – w całej Polsce komendy policji prowadzą akcje informacyjne dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych o tym, jak bezpiecznie spędzić ferie.


Zobacz także