Bezpieczne ferie: jak zachować się w górach

Góry to nie tylko piękne widoki i liczne atrakcje turystyczne, ale także dzika przyroda i niespodziewane zmiany pogody. Podpowiadamy, jak nie dać się zaskoczyć i zabrać o swoje bezpieczeństwo podczas ferii zimowych w górach.


zimowy pejzaż gór
fot. M. Cieszewski/MSZ

Oto kilka zasad opracowanych przez Górskie Ochotnicze Pogotowie  Ratunkowe, których przestrzeganie zapewni turystom bezpieczny wypoczynek w górach.

Bezpiecznie na szklaku

  • Zanim wyjdziesz w góry, sprawdź prognozę pogody  – w przypadku wysokiego zagrożenia lawinowego lub innych niebezpieczeństw zrezygnuj z wycieczki.
  • Przygotuj się – zapoznaj się z najważniejszymi informacjami o masywie górskim, w który się wybierasz.
  • Jeśli to możliwe nie wychodź samotnie w góry, bezpieczniej iść w towarzystwie.
  • Wychodząc w góry, w miejscu pobytu, zawsze pozostaw wiadomość o trasie swojej wycieczki i planowanej godzinie powrotu.
  • Dopasuj rodzaj szlaku do własnych możliwości – weź pod uwagę swoje zdrowie, kondycję, wiek, a także warunki atmosferyczne.

Podstawowy ekwipunek

  • Podstawą dla każdego miłośnika gór jest wygodne obuwie.
  • W Twoim plecaku powinny się także znaleźć: kurtka chroniąca przed opadami i wiatrem, zapasowa ciepła odzież (m.in. skarpety, rękawiczki i czapka), podręczna apteczka, jedzenie i napoje, latarka, mapa i kompas, na trudniejsze szlaki zimą czekan i raki (pamiętaj, że do ich używania niezbędne jest odpowiednie przeszkolenie).

601 100 300 – numer alarmowy w górach

W Twoim plecaku koniecznie powinien znaleźć się też telefon komórkowy - z naładowaną baterią i zapisanymi numerami:

  • Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - 601 100 300 (z telefonów komórkowych)
  • numerem alarmowym 985 (ze wszystkich telefonów)

Przed wyruszeniem na szlak, w książce adresowej swojego telefonu warto jeszcze zapisać kontakty ICE - czyli numery telefonów osób, które należy powiadomić w razie wypadku.

ICE to ogólnoświatowy symbol ratujący życie. W razie potrzeby pozwala ratownikom na kontakt z osobami, które posiadają ważne informacje o poszkodowanym, takich jak grupa krwi, przyjmowane leki, choroby itp. Numery do osób mogących udzielić informacji na Twój temat zapisz w telefonie jako nazwy kontaktów ICE1, ICE2 itd.


Zobacz także