Bezpieczne ferie: jak zachować się na stoku

W Polsce trwają ferie zimowe, a sezon narciarski jest w pełni. Z roku na rok przybywa osób, które wybierają aktywny wypoczynek. Oto kilka podstawowych rad dla wielbicieli białego szaleństwa, które pozwolą bezpiecznie spędzić czas na stoku.


Snowbordzista na stoku
fot. Mariusz Cieszewski / MSZ

Przygotuj się!

Zanim wyruszysz szusować po górskich trasach – przygotuj się. Warto zatroszczyć się nie tylko o sprzęt narciarski, ale także o dobrą kondycję fizyczną. Większość z nas uprawia narciarstwo lub snowboarding tylko od czasu do czasu, a przecież sporty te wymagają wysiłku. Dlatego też wyjazd na narty warto poprzedzić odpowiednimi ćwiczeniami w domu lub na siłowni. Nie należy zapominać również o krótkiej rozgrzewce tuż przed zjazdem.

Międzynarodowy kodeks zachowania dla narciarzy i snowboardzistów

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) opracowała 10 zasad, których zachowanie zapewni miłośnikom białego szaleństwa bezpieczny wypoczynek. Dekalog ten przestrzegany jest na stokach w całej Europie, w tym również w Polsce.

 1. Na stoku nie jesteś sam! Zachowuj się tak, by nikomu nie zagrażać.
 2. Dopasuj trasę do swoich umiejętności. Panuj nad szybkością i sposobem jazdy. 
 3. Wybieraj tor jazdy, na którym unikniesz zderzenia z innym narciarzem.
 4. Wyprzedzać możesz z każdej strony, ale tylko w takiej odległości, która zapewni innemu narciarzowi przestrzeń do manewrów.
 5. Gdy wjeżdżasz na drogę zjazdu lub po zatrzymaniu chcesz znowu ruszyć, rozejrzyj się w górę i w dół stoku i sprawdź, czy możesz to zrobić bezpiecznie.
 6. W miejscach zwężeń lub w razie złej widoczności – zatrzymać możesz się jedynie w razie absolutnej konieczności. Po upadku usuń się z toru jazdy tak szybko, jak tylko jest to możliwe.
 7. Schodzić lub podchodzić możesz tylko skrajem trasy, w razie złej widoczności zejdź z trasy.
 8. Stosuj się do znaków narciarskich i sygnalizacji.
 9. Widzisz wypadek – udziel poszkodowanym pomocy.
 10. Uczestniczysz w wypadku lub jesteś jego świadkiem, podaj swoje dane osobowe odpowiednim służbom.
   

Najważniejsze polskie przepisy

W 2011 r. w życie weszły przepisy, które zwiększyły bezpieczeństwo turystów na polskich stokach.

Do 16. roku życia obowiązkowa jazda w kasku

Każdy młody miłośnik sportu, który nie ukończył 16. roku życia, ma obowiązek jeżdżenia w kasku. Taki sprzęt chroni przed poważnymi urazami głowy, a nawet jest w stanie uratować życie. Dlatego też korzystanie z kasku zalecane jest każdemu narciarzowi i snowboardziście, niezależnie od wieku.

Trzeźwa jazda

Jedziesz – nie pij! Hasło to sprawdza się nie tylko w przypadku kierowania pojazdami. Pamiętaj, że polskie prawo zabrania szusowania w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających.

Policja na stoku

O bezpieczeństwo  miłośników białego szaleństwa na stoku dba również policja. Patrole zwracają szczególną uwagę na to, czy dzieci i młodzież noszą kaski, sprawdzają trzeźwość narciarzy oraz niosą pomoc w sytuacjach, gdy brawurowa jazda stwarza niebezpieczeństwo dla innych użytkowników stoku. 

Zapoznaj się z regulaminem

Każdy ośrodek narciarski ma możliwość  wprowadzenia własnego regulaminu korzystania ze stoku, wyciągów czy wypożyczalni sprzętu. Przed warto więc przed zakupieniem karnetu zapoznać się z regulaminem danej stacji narciarskiej.  


Zobacz także