Bezpieczeństwo energetyczne kluczową kwestią dla państw Grupy Wyszehradzkiej

Podczas konferencji „The Visegrád Group – Growth Engine of Europe” premier Donald Tusk mówił o znaczeniu bezpieczeństwa energetycznego dla Europy i o tym jak zasoby energetyczne Unii Europejskiej mogą przyczynić się do wzmocnienia powiązań między krajami.


Premier Tusk i Jose Manuel Barroso idą korytarzem. 1 z 7
Fot. M. Śmiarowski/KPRM

Bezpieczeństwo Energetyczne
 

Premier Donald Tusk podczas swojego wystąpienia podkreślił jak ważne dla bezpieczeństwa energetycznego są fundusze europejskie. - Bez europejskich pieniędzy nie zaczęlibyśmy prac nad połączeniami energetycznymi, i to nie tylko w obrębie Grupy Wyszehradzkiej, ale i szerzej w regionie – powiedział szef polskiego rządu. Zaznaczył również, że istotnym elementem bezpieczeństwa energetycznego całej Unii Europejskiej jest gazoport w Polsce, który powstaje właśnie dzięki wsparciu funduszy UE.

Szef polskiego rządu zwrócił także uwagę, na fakt jak sytuacja na Ukrainie wpłynęła na znaczenie bezpieczeństwa energetycznego w Europie. - Wydarzenia na Ukrainie pokazały, że bezpieczeństwo energetyczne w Europie i niezależność energetyczna Europy, jest fundamentem naszego bezpieczeństwa rozumianego całościowo.

Donald Tusk podziękował również za wsparcie jego inicjatywy unii energetycznej. - Niezależnie od tego, ile ryzyka się z tym wiąże, myślę, że warto być konsekwentnym i twardym. Wsparcie Grupy Wyszehradzkiej było bezcenne - zanzaczył premier Tusk.

Węgierska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej
 

Spotkanie  było także  okazją do podsumowania osiągnięć kończącej się prezydencji węgierskiej w Grupie Wyszehradzkiej i omówienia priorytetów kolejnej – słowackiej. Słowacja obejmie przewodnictwo w Grupie od lipca 2014 r.


Zobacz także