Betlejemskie Światło Pokoju w Kancelarii Premiera

Premier Donald Tusk przyjął we wtorek Betlejemskie Światło Pokoju od harcerek i harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego.


- To światło będzie nam wszystkim Polakom bardzo potrzebne też w 2012 roku. Nikt nie wie, jaka przed nami przyszłość. W takich trudnych, skomplikowanych czasach światło jest tym cenniejsze - powiedział szef rządu.


Premier odbiera światełko od harcerzy (wideo: TVN24)Betlejemskie Światło Pokoju trafiło do Polski już po raz 21. W uroczystości jego przekazania towarzyszyli premierowi ministrowie nowego rządu. - To światło, taką mam nadzieję, będzie też rozświetlało nasze serca i nasze umysły tak, żebyśmy jako ludzie, którzy biorą na siebie pewne ciężary, pewne obowiązki, odpowiedzialność, żebyśmy prowadzili sprawy i ludzi zawsze w jasną stronę - powiedział szef rządu po odebraniu światełka i podpisaniu harcerskiej bombki bożonarodzeniowej.Premier serdecznie podziękował utalentowanym uczniom Zespołu Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach, którzy we wtorek rano przystroili choinkę w Kancelarii Premiera. - Sami zasłużyliście swoją odwagą i swoim talentem na to, żeby pokazać całej Polsce choinkę przez Was ubraną. Chciałem Wam za to bardzo podziękować - dodał szef rządu.

Akcja "Betlejemskie Światło Pokoju" została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w Linz w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem jest przekazywany przez harcerzy austriackich przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

W Warszawie delegacja harcerek i harcerzy dzieli się Betlejemskim Światłem Pokoju z Prymasem Polski, a następnie z Prezydentem RP, Premierem, Marszałkami Sejmu i Senatu. Światło jest zanoszone do kościołów, urzędów, organizacji, szpitali. Z Warszawy płomień wędruje na północ, a stamtąd na wschód - na Ukrainę, Białoruś, Litwę i do Rosji. Światło z Betlejem dociera nawet poza krąg polarny.

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem pokoju i wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów. Tegoroczna akcja przebiega pod hasłem "Światło, które prowadzi" i ma na celu przypomnienie ludziom, jak ważne jest posiadanie w swoim życiu autorytetu.


Zobacz także