Beata Szydło: rząd przyjął uchwałę w sprawie likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa

Rada Ministrów przyjęła również założenia pakietu pomocy humanitarnej na Bliskim Wschodzie w 2017 r. To kolejna uchwała istotna z punktu widzenia polityki rządu, która prowadzona jest wobec problemu uchodźców, migrantów – mówiła premier Beata Szydło na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. 


remier Beata Szydło i minister Konstanty Radziwiłł podczas konferencji prasowej, w tle flagi Polski 1 z 2
fot. P. Tracz / KPRM

Wśród tematów, o których dyskutowali we wtorek członkowie Rady Ministrów, znalazły się m.in.:

  • pakiet zmian w systemie ochrony zdrowia,
  • reforma systemu budżetowego. 

Likwidacja Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP)

Jak stwierdziła premier Szydło, w programie rządu założone zostało, że MSP przestanie istnieć. Dlatego minister Dawid Jackiewicz przedstawił na wtorkowym posiedzeniu rządu uchwałę, która pokazuje harmonogram wygaszania MSP. Zgodnie z uchwałą, która została przyjęta, MSP będzie funkcjonowało do końca bieżącego roku i od stycznia przyszłego roku jego obowiązki przejmie nowy podmiot – poinformowała premier Beata Szydło.

Pomoc humanitarna na Bliskim Wschodzie

Premier Beata Szydło poinformowała, że podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów przyjęto uchwałę dotyczącą zwiększenia środków finansowych na pomoc humanitarną. W tej chwili środki, które przeznaczone są  z budżetu państwa na pomoc humanitarną, kierowane są przede wszystkim w postaci bezpośrednich transportów – podkreśliła szefowa rządu. Jak zaznaczyła, kontynuowany będzie polsko-niemiecki projekt humanitarny. Inicjatywa ta dotyczy odbudowy libańskich szkół publicznych, w których uczą się dzieci uchodźców syryjskich oraz najuboższe dzieci libańskie. Szefowa rządu dodała, że Polska będzie zwiększać swoje zaangażowanie w pomoc humanitarną w kolejnych latach.

Zmiany w systemie ochrony zdrowia

W konferencji prasowej premier Szydło towarzyszył minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł, który przedstawił założenia strategii zmian w systemie ochrony zdrowia. Jak poinformował, od 1 stycznia 2018 r. nie będzie już Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), a powstanie Urząd Zdrowia Publicznego.

Ponadto, nowe regulacje zakładają, że dostęp do świadczeń zdrowotnych w publicznym systemie ochrony zdrowia będzie uprawnieniem wszystkich obywateli potrzebujących pomocy. Minister Radziwiłł poinformował, że zgodnie z założeniami pakietu regulacji, dostęp do świadczeń zdrowotnych w publicznym systemie ochrony zdrowia będzie uprawnieniem obywatelskim, „albo nawet szerzej – rezydenckim”. Czyli każda osoba, która będzie potrzebować pomocy medycznej, ją otrzyma – mówił minister.

Konstanty Radziwiłł poinformował, że od 2018 r. planowany jest wzrost nakładów na ochronę zdrowia.

Zmiany w planowaniu budżetowym

Premier poinformowała, że rząd chce, by od 2018 r. budżetowanie odbywało się na nowych zasadach, tak aby możliwe było planowanie budżetowe w dłuższej perspektywie. Dlatego na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła założenia reformy systemu budżetowego przygotowane przez Ministerstwo Finansów. Zdaniem szefowej rządu zmiana z jednej strony przyniesie oszczędności budżetowe, a z drugiej pozwoli na lepszą realizację zadań budżetowych.

Więcej o decyzjach rządu


Zobacz także