Bank centralny Niemiec prognozuje poprawę koniunktury w Niemczech

Bank centralny Niemiec (Bundesbank) dostrzega oznaki ożywienia w niemieckiej gospodarce w I kw., napisano w comiesięcznym raporcie.


Grafika przedstawiająca stempel z napisem Rada Gospodarcza oraz wykres słupkowy pokazujący wzrost

W ocenie banku osłabienie cyklu koniunkturalnego w Niemczech nie powinno trwać zbyt długo, na co wskazuje stabilna sytuacja na rynku pracy i poprawa perspektyw zatrudnienia. Przed miesiącem Bundesbank obniżył prognozę wzrostu gospodarczego na ten rok do 0,4% z szacowanych wcześniej 1,6% i ostrzegł przed recesją na przełomie roku. Niemiecki urząd statystyczny szacuje, że w całym 2012 r. PKB Niemiec wzrósł o 0,7% wobec 3% rok wcześniej.

Pozostałe informacje gospodarcze:

 

JAPONIA CHCE PODOBNIE JAK USA DOSTARCZAĆ GOTÓWKI NA RYNKI

Bank centralny Japonii (BOJ) ogłosił, że od 2014 r. rozpocznie nieograniczony w czasie program skupu aktywów o wartości $145 mld miesięcznie, co poprzez dostarczenie gotówki na rynek ma rozruszać pozostającą od ponad 20 lat w stagnacji trzecią gospodarkę świata. BOJ idąc w ślady Fed, który prowadzi podobną politykę i ogłaszając, że chce żeby inflacja jak najszybciej przyspieszyła do 2% odchodzi od swojego tradycyjnego konserwatywnego podejścia. Część analityków mówi wręcz o rewolucyjnej zmianie myślenia na temat polityki monetarnej polegającej na możliwości uznania wzrostu za ważniejszy od stabilnych cen.

RYNKI SPODZIEWAJĄ SIĘ BUDŻETOWEGO KOMPROMISU W USA

W poniedziałek światowe indeksy giełdowe rosły w reakcji na zapowiedź Republikanów, iż są gotowi do porozumienia w sprawie rozwiązanie budżetowego pata w USA. 1 stycznia zadłużenie kraju sięgnęło bowiem ustawowego limitu długu publicznego ($16,4 biliona), a dla jego podwyższenia konieczny jest polityczny konsensus. Brak możliwości zwiększenia zadłużenia mógłby spowodować, że na przełomie lutego i marca USA nie byłyby w stanie obsłużyć zobowiązań. Indeks FTSEurofirst300 był bliski dwuletniego maksimum, a światowy indeks MSCI World 1000 był na poziomie 20-miesięcznego maksimum.

EBOIR OBNIŻYŁ PROGNOZĘ WZROSTU PKB POLSKI W 2013 R. DO 1,5%

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) obniżył prognozę tempa wzrostu gospodarczego Polski na 2013 r. do 1,5% z 2,2% przewidywanych w październiku, podano w poniedziałkowym raporcie. Rząd, planując budżet na ten rok, założył wzrost PKB o 2,2%. Według EBOiR na koniunkturę niekorzystnie wpływa słabszy eksport i inwestycje. Wielu analityków obniżyło prognozy wzrostu gospodarczego po publikacji piątkowych danych GUS o gorszej od oczekiwań produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej.

W IV KW. KONDYCJA FIRM POGORSZYŁA SIĘ WYNIKA Z ANKIETY NBP

W IV kw. 2012 r. oceny sytuacji bieżącej przedsiębiorstw obniżyły się do najniższego poziomu od IV kw. 2009 r., wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego (NBP). Spadł popyt na towary i usługi, a wzrosło poczucie niepewności sytuacji. Prognozy na I kw. 2013 były lepsze niż na IV kw. ubiegłego roku, choć według NBP może to być jedynie korekta po dwóch kwartałach spadków. Badanie przeprowadzono w grudniu na próbie 1277 firm.

ŚREDNIA CENA SKUPU PSZENICY PRZEKROCZYŁA 100 ZŁ ZA KWINTAL

Średnia cena skupu pszenicy w grudniu wyniosła 101,64 zł za kwintal, czyli najwyższego poziomu od co najmniej 7 lat, wynika z poniedziałkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego. W porównaniu z grudniem 2011 r. cena pszenicy wzrosła o prawie 34% i był to największy wzrost od lipca tamtego roku. Ceny najważniejszego zboża konsumpcyjnego rosną w Polsce od lipca 2012 r., kiedy doniesienia o suszy niszczącej zbiory w USA i w niektórych innych krajach podbijały ceny na światowych rynkach. Przekroczenie psychologicznej granicy 100 zł może skłonić producentów do podwyżek cen pieczywa i przetworów zbożowych.

W 2013 R. LICZBA BEZROBOTNYCH NA ŚWIECIE MOŻE WZROŚNĄĆ DO 202 MLN

Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje, że w tym roku liczba bezrobotnych wzrośnie na świecie o 5,1 mln do 202 mln osiągając rekordowy poziom. W ubiegłym roku przybyło 4,2 mln bezrobotnych, a w 2014 r. może to być 3 mln, ocenia ILO. W Polsce w listopadzie bez pracy było 2,1 mln osób.


Zobacz także