90 lat kobiet w Policji. Premier Ewa Kopacz dziękuje policjantkom za ich służbę

„Dziś widok kobiety w mundurze Policji nikogo nie dziwi, podobnie jak na stanowisku premiera” – powiedziała premier Ewa Kopacz. Szefowa rządu wzięła w czwartek udział w Międzynarodowej Konferencji Naukowej „90 lat kobiet w Policji”.


Konferencja 1 z 4
Fot. M. Śmiarowski / KPRM

Doceniamy postawę polskich kobiet. Zawsze zdecydowanych, zdeterminowanych i z charakterem, które potrafiły sprawdzać się na różnych polach – zaznaczyła szefowa rządu na odbywającej się w Sejmie konferencji.

Wy wiecie co znaczy służyć obywatelom. Wiem, że w czasie akcji zanim pomyślicie o sobie, pomyślicie o tych, którym trzeba pomóc – powiedziała premier Ewa Kopacz zwracając się do policjantek.

Pierwsza kobieta generał w polskiej Policji

Premier Ewa Kopacz pogratulowała także nadinspektor Irenie Doroszkiewicz, która w czwartek otrzymała z rąk prezydenta nominację na stopień nadinspektora. Zaraz po stopniu generalnego inspektora to jedno z najwyższych stopni w Policji - na szczeblu korpusu generałów Policji.

Premier Ewa Kopacz pogratulowała także Irenie Doroszkiewicz, która w czwartek otrzymała z rąk prezydenta nominację generalską - jako pierwsza kobieta w polskiej Policji. Irena Doroszkiewicz służy w Policji od 25 lat. Od 2 lat kieruje Komendą Wojewódzką Policji w Opolu. O nominację dla niej wnioskowała minister spraw wewnętrznych, Teresa Piotrowska.

Kobiety w Policji

W 1925 r., 6 lat po powołaniu Policji Państwowej, na pierwszy kurs dla kobiet w Policji Państwowej zapisało się 30 pań.

Dziś, 90 lat od przyjęcia kobiet w szeregi formacji, w polskiej Policji służy około 15 tys. policjantek. Ponadto w Policji zatrudnionych jest około 18 tys. kobiet – pracowników cywilnych Policji.


Zobacz także