9 maja: świętujemy Dzień Europy!

Parady Schumana, wielkie malowanie europejskiej flagi, imprezy masowe, koncerty i warsztaty w całej Polsce. Tak obchodzimy Dzień Europy.


Napis na chodniku "hope for a better future"
Dzień Otwarty w Parlamencie Europejskim. Fot. © European Union 2013 - European Parliament

Dzień Europy

Od 1964 roku obchodzimy Dzień Europy. Już przeszło 63 lata temu, 9 maja francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman ogłosił plan stworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Plan ten zakładał współpracę pomiędzy państwami Europy i był fundamentem dla dzisiejszej Unii Europejskiej. Symboliczna data 9 maja jest oficjalnym świętem europejskim.

Parada Schumana

W tym roku obchodzimy 63. rocznicę ogłoszenia planu Schumana. Jak co roku w całej Europie organizowane są uroczyste Parady Schumana. W Polsce paradę zorganizowały m.in. Włocławek i Zielona Góra.

Dzień Europy w Polsce

Z tej okazji czeka nas wiele atrakcji. W Poznaniu będzie można dziś zagrać w grę miejską. Nagrodą jest wyjazd do Brukseli. Wrocław stworzył Europejskie Miasteczko pełne animacji i zabaw dla dzieci. Kraków pomaluje w tym roku wielką mapę Europy. Warszawa będzie świętować w sobotę.

1 maja tego roku Polska obchodziła 9 rocznicę wstąpienia do Unii Europejskiej.

Europa świętuje

Instytucje europejskie otworzyły swoje drzwi dla zwiedzających w sobotę 4 maja. Z tej okazji Parlament Europejski w Brukseli odwiedziło 20 tys. osób.

W Brukseli organizowane są też gry fabularne dla szkół średnich. Co roku udział w nich bierze 10 tys. uczniów.

Europejskie miasta organizują koncerty i pikniki rodzinne. W Niemczech będzie można wędrować po Europejskiej Trasie E11.


Zobacz także