70. rocznica bitwy o Monte Cassino

We Włoszech zakończył się pierwszy dzień uroczystych obchodów 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino, jednej z najważniejszych bitew II wojny światowej. W uczczeniu bohaterów bitwy udział bierze premier Donald Tusk. Dziś oficjalne uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym.


Spotkanie premiera z harcerzami i kombatantami na dziedzińcu Opactwa Benedyktynów. Harcerze ubrani są w czerwone kurtki. 1 z 18
Fot. M. Śmiarowski/KPRM

Pamięć o bohaterach
 

W sobotę szef rządu wziął udział w otwarciu wystawy inaugurującej Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego oraz spotkał się z harcerzami, przebywającymi we Włoszech w ramach wyprawy „Łączymy Pokolenia”, która symbolicznie połączy pokolenia - kombatantów i młodzieży, Włochów i Polaków. Premier spotkał się również z córką generała Władysława Andersa, dowódcy walk o Monte Cassino, Anną Marią Anders.

Donald Tusk podkreślił, że naszą niepodległość zawdzięczamy żołnierzom spod Monte Cassino. - Polacy nigdy nikomu nie oddadzą swojej wolości, którą zawdzięczamy bohaterom spod Monte Cassino - powiedział premier. Jak dodał, polska wolność jest wieczna - Pamięć o wielkich wydarzeniach pozwala nam powiedzieć, że Polska jeszcze nie zginęła, że polska wolność jest wieczna -  zaznaczył.

Premier powiedział, że polscy żołnierze szli po wolność, ale dopiero przyszłe pokolenia mogły poznać jej smak. - Równie wspaniałym symbolem jest tu dziś obecność dwóch generacji - naszych weteranów, którzy tu walczyli i polskich harcerzy, którzy chcą w przyszłość przenieść pamięć o bohaterstwie naszych żołnierzy - podkreślił szef rządu.

Donald Tusk wręczył także medale najlepszym zawodnikom uczestniczącym w biegu na Monte Cassino.  W  biegu upamiętniającym pamięć poległych żołnierzy udział wzięło 2014 osób, w tym 1052 Polaków. Biegacze pokonali szlak, którym 70 lat temu zdobywali Monte Cassino żołnierze 2 Korpusu gen. Władysława Andersa.

Wieczorem premier spotkał się z harcerzami oraz kombatantami. Spotkanie z bohaterami armii generała Andersa, świadkami wydarzeń sprzed 70 lat było okazją do wysłuchania opowieści i wspomnień o jednej z najważniejszych bitew w historii Polski. Premier zaznaczył, że gwarancję utrzymania niepodległości i wolności daje nam to, że nowe pokolenia chcą przyjąć system wartości żołnierzy spod Monte Cassino.

Szef rządu przekazał szablę jednemu z uczestników walk o Monte Cassino, kapitanowi Zbigniewowi Dłużniewskiemu, który w niedzielę obchodzi swoje urodziny.

Oficjalne uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym
 

Dziś główne uroczystości upamiętniające 70. rocznicę bitwy odbędą się na Polskim Cmentarzu Wojennym, który jest jednym z najważniejszych miejsc polskiej pamięci narodowej. Szef rządu w towarzystwie harcerzy, kombatantów oraz przedstawicieli Nowej Zelandii, Włoch i Wielkiej Brytanii złoży kwiaty oraz odda hołd poległym.

Walka o Monte Cassino
 

18 maja 1944 r. oddziały 2. Korpusu Polskiego dowodzone przez gen. Władysława Andersa zdobyły ruiny klasztoru benedyktynów na wzgórzu Monte Cassino we Włoszech (519 m.n.p.m.). W czasie walk zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. W 1945 r. na Monte Cassino otwarto Polski Cmentarz Wojenny, na którym spoczywają żołnierze 2. Korpusu. W 1970 r. pochowano tam zmarłego w Londynie gen. Andersa. Obecnie na cmentarzu znajdują się 1052 imienne groby polskich żołnierzy. Na miejscu wiecznego spoczynku zdobywców Monte Cassino wyryto napis Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie.


Zobacz także