7 działań rządu dla seniorów

1500 darmowych punktów pomocy prawnej, 113 domów opieki Senior-WIGOR, waloryzacja rent i emerytur – to tylko niektóre z działań na rzecz seniorów, które w ostatnim roku zrealizowała premier Ewa Kopacz. Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych prezentujemy 7 najważniejszych działań w ramach polityki senioralnej rządu.


Para starszych osób (kobieta i mężczyzna) jadący na rowerach
Fot. Fotolia

Dzienne domy pobytu Senior-WIGOR

Senior-WIGOR to pierwszy w historii rządowy program przewidujący budowę sieci dziennych domów pobytu dla osób starszych. Budżet programu to 370 mln zł do 2020 r. W 2015 r. powstanie 113 dziennych domów Senior-WIGOR ze średnią liczbą 20 miejsc. W placówkach znajdą się m.in. pomieszczenia do wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu (z biblioteką, sprzętem RTV oraz komputerem z dostępem do internetu). Zapewniony będzie także ciepły posiłek.

Dzienne domy opieki medycznej

Ministerstwo Zdrowia 23 lipca 2015 r. ogłosiło konkurs na tworzenie i prowadzenie dziennych domów opieki medycznej dla osób niesamodzielnych, w tym w szczególności osób starszych. Będą to miejsca, gdzie m.in. będzie można przechodzić rehabilitację pod okiem specjalistów i znaleźć fachową opiekę medyczną w warunkach zbliżonych do domowych. Przewiduje się, że wsparcie kwotą 40 mln zł obejmie 40 podmiotów leczniczych.

Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher

Z myślą o seniorach planujemy stworzenie Instytutu Geriatrii. To pierwszy taki w Polsce specjalny ośrodek leczenia i opieki nad osobami starszymi. Powołanie takiej instytucji umożliwi wyedukowanie i wykształcenie większej liczby lekarzy geriatrów, których dzisiaj w Polsce dramatycznie brakuje. Bazą do utworzenia placówki, która kompleksowo zajmowałaby się opieką medyczną nad osobami starszymi, będzie Instytut Reumatologii im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie. Rozporządzenie w sprawie reorganizacji Instytutu Reumatologii rząd wydał 25 sierpnia 2015 r. Reorganizacja tej placówki będzie polegała na rozszerzeniu jej działalności o geriatrię i dziedziny pokrewne (m.in. onkologię, diabetologię dla osób powyżej 60 roku życia).

Waloryzacja rent i emerytur

Zastosowana w 2015 r. waloryzacja rent i emerytur spowodowała wzrost najniższych emerytur o minimum 36 zł oraz pozostawiła waloryzację procentową wyższych emerytur. Dzięki takiemu rozwiązaniu skorzystało ponad 90% emerytów i rencistów, którzy otrzymali wyższe świadczenia emerytalno-rentowe.

Opracowywany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projekt waloryzacji rent i emerytur w 2016 r. zakłada, że waloryzacja będzie procentowa. Będzie także specjalny dodatek skierowany do osób, które mają najniższe świadczenia. Zostanie on wypłacony jednorazowo w marcu 2016 r. Dodatek będzie zróżnicowany w zależności od wysokości otrzymywanej renty i emerytury. Wyniesie od 100 do 350 zł.

1500 darmowych punktów pomocy prawnej

Dzięki współpracy rządu, samorządów i organizacji pozarządowych na terenie całego kraju powstanie ponad 1500 punktów, w których profesjonaliści (adwokaci, radcowie prawni i organizacje pozarządowe) będą świadczyć pomoc prawną. Ogólnopolski system zagwarantuje darmowy dostęp do porad prawnych na poziomie lokalnym. Bezpłatną pomoc prawną (na etapie przedsądowym) otrzymają m.in. osoby, które ukończyły 65 lat. Przyjęta przez Sejm ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r.

Letnie turnusy rehabilitacyjne dla seniorów

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że przeznaczy 20 mln zł z rezerwy Prezesa Rady Ministrów na dofinansowanie letnich turnusów rehabilitacyjnych dla seniorów.

Większy dostęp do kultury

Dzięki rządowemu programowi Kultura Dostępna pojawiły się tańsze bilety do najważniejszych muzeów i teatrów, darmowe lekcje w instytucjach kultury i specjalne oferty dla seniorów. W 2015 r. odbyła się kolejna edycja akcji "60+ Kultura". W pierwszy weekend jesieni - 26 i 27 września 2015 r. - seniorzy mogli bezpłatnie odwiedzić placówki kulturalne na terenie całego kraju lub nabyć bilet wstępu za przysłowiową złotówkę. Poza weekendem dedykowanym seniorom codziennie w Polsce odbywają się darmowe bądź tanie wydarzenia kulturalne. Wyszukać je można na specjalnie utworzonej dla tego celu stronie: kulturadostepna.pl


Zobacz także