488 mln zł na pomoc dla rolników dotkniętych suszą

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów omówiła rozwiązania, które pomogą rolnikom w walce z suszą. Rząd przeznaczy na ten cel 488 mln zł.


Ministrowie Sawicki i Halicki na konferencji prasowej 1 z 4
M. Śmiarowski/KPRM

„Najpoważniej susza dotknęła województwa mazowieckie, lubelskie, wielkopolskie i podlaskie” – powiedział minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki. Zaznaczył przy tym, że dane te mogą ulec zmianie, bo do końca września potrwa szacowanie strat związanych z suszą. Informacji na temat suszy po wtorkowym posiedzeniu rządu udzielił też minister rolnictwa Marek Sawicki. „Dziś już mamy ponad 100 tys. gospodarstw dotkniętych suszą, w których stwierdzono straty lub pracują komisje je szacujące” – podkreślił.

Kto może liczyć na pomoc i jakie są kwoty wsparcia

Minister Sawicki zapowiedział, że wartość rządowej pomocy na hektar wyniesie dla ubezpieczonych rolników 400 zł. Nieubezpieczeni zaś mogą liczyć na wsparcie w wysokości 200 zł na hektar. W przypadku właścicieli sadów i krzewów pomoc wyniesie odpowiednio 800 zł na hektar dla ubezpieczonych i 400 zł na hektar dla nieubezpieczonych. Wsparcie otrzymają gospodarstwa, w których straty oszacowane przez komisje przekraczają 30 proc.

Do 30 września wnioski w sprawie pomocy w związku z suszą

Minister Rolnictwa poinformował, że poszkodowani przez suszę rolnicy mogą składać wnioski w sprawie pomocy do końca września, a wypłaty ruszą od 10 października. Zaznaczył również, że nie ma podstaw, by ogłaszać stan klęski żywiołowej z powodu suszy. „Nie mamy problemu zaopatrzenia w żywność ani sklepów, ani osób fizycznych, więc tego typu utrudnienia nie występują” – tłumaczył minister Sawicki.


Zobacz także