30 mln zł na repatriację Polaków ze Wschodu

Premier Ewa Kopacz w poniedziałkowym wywiadzie dla TVP INFO zapowiedziała, że w budżecie na 2016 r. znajdą się środki na repatriację Polaków ze Wschodu. We wtorek Rada Ministrów podjęła decyzję o zwiększeniu wydatków na ten cel do 30 mln zł. Rządowy program repatriacji powstanie do końca kadencji rządu.


Premier Ewa kopacz podczas wywiadu z Piotrem Kraśko

Decyzja Rady Ministrów

Zgodnie z zapowiedzią premier Ewy Kopacz, w przyjętym przez rząd we wtorek budżecie na 2016 r., znalazło się 30 mln zł na repatriację Polaków ze Wschodu. Środki będą pochodziły z rezerwy ogólnej Prezesa Rady Ministrów. To znaczące zwiększenie kwoty na ten cel. W roku 2015 r. było to 14 mln zł.

Do końca kadencji program repatriacji

Szefowa rządu poinformowała w poniedziałkowym wywiadzie telewizyjnym, że do końca kadencji rządu powstanie program dotyczący repatriacji Polaków ze Wschodu. Jak dodała, chciałaby żeby to był cykliczny program, realizowany w kolejnych latach.

Po to, żebyśmy dzisiaj mogli nie tylko mówić o tym, że opiekujemy się Polakami ze Wschodu, którzy chcieliby tu wrócić, ale realnie to robimy – powiedziała.

Wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk wyjaśniał podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów, że kilka tygodni temu premier zleciła przygotowanie programu, który pozwoliłby w ciągu kilku najbliższych lat rozwiązać problem oczekujących na repatriację do Polski.

Większe środki dla samorządów i repatriantów

Minister poinformował we wtorek, że proces repatriacji w dalszym ciągu ma być działaniem wspólnym rządu i samorządów, ale na znacznie bardziej korzystnych warunkach dla samorządów.

Rozmawialiśmy z samorządami i jesteśmy przekonani, że jeśli warunki finansowanie będą dla nich korzystniejsze oraz możliwości wykorzystania środków z budżetu państwa szersze niż do tej pory, to samorządy będą zainteresowane zaoferowaniem mieszkania repatriantom - mówił wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk.

Drugim elementem programu będą środki dla samych repatriantów. Mają oni być objęci rocznym programem adaptacyjnym, który pozwoli sfinansować koszty ich utrzymania, naukę języka polskiego, podnoszenia kwalifikacji zawodowych czy tłumaczenia dokumentów.

Jednocześnie zostaną utrzymane korzystne przepisy dotyczące aktywizacji zawodowej repatriantów. Pracodawcy będą mogli otrzymać środki m.in. na wyposażenie miejsc pracy lub szkolenia.


Zobacz także