3 lecie rządów koalicji PO-PSL

Utrzymanie wzrostu gospodarczego, przyspieszenie budowy infrastruktury, skuteczne pozyskiwanie funduszy unijnych, przyspieszenie prywatyzacji, zniesienie poboru i modernizacja armii, reforma nauki i szkolnictwa wyższego, podwyżki dla budżetówki, budowa pozycji Polski w Europie - to największe sukcesy rządu po 3 latach pracy.


Szef rządu, przemawiając podczas konferencji prasowej na tle setek zdjęć z największych inwestycji w Polsce, jako jeden z najważniejszych sukcesów koalicji wymienił rozwój infrastruktury. – Symbolem awansu cywilizacyjnego są drogi – podkreślił Donald Tusk. – Dzisiaj jesteśmy poza wszelką konkurencją w Europie, budujemy najwięcej dróg ze wszystkich państw europejskich. To są autostrady, drogi ekspresowe i najmniejsze drogi lokalne. Zakładaliśmy, że wyremontujemy 6 tys. dróg lokalnych, a będzie ich o 2 tys. więcej – wyjaśnił. Donald Tusk podkreślił, że modernizowane są koleje, lotniska oraz budowane stadiony. Mówiąc o inwestycjach związanych z Euro 2012, zaznaczył, że ich wartość sięgnie 100 mld zł. Jak podkreślił, takie przyspieszenie w rozwoju infrastruktury było możliwe dzięki usprawnieniom w pozyskiwaniu środków europejskich.

Premier przypomniał też o 1400 Orlikach, które powstały w dwóch ostatnich latach w Polsce oraz o nowych miejscach w przedszkolach. Wspomniał również o rozbudowie placów zabaw przy szkołach w ramach programu „Radosna szkoła”. Zapowiedział, że do 2012 r. opieką przedszkolną zostanie objętych 80 proc. dzieci. Obecnie jest to ponad 60 proc. – o 16 proc. więcej niż w roku 2006/2007.

Szef rządu wspomniał o strategicznych inwestycjach, takich jak terminal gazu skroplonego w Świnoujściu. Zwrócił także uwagę na zmiany zachodzące w służbie zdrowia. – Za kilka miesięcy nastąpi lawina zmian w szpitalach, każdy pacjent odczuje jakościową poprawę opieki, będzie nowoczesna infrastruktura – zaznaczył. Wśród osiągnięć rządu premier wymienił także walkę z dopalaczami oraz twarde stanowisko w sprawie szczepionek przeciwko „świńskiej grypie”.

Jak podkreślił Donald Tusk, Polska w czasie kryzysu była „bastionem wzrostu”. – Dzisiaj na świecie nasz kraj kojarzy się przede wszystkim z „zieloną mapką”, z wyjątkowym w skali światowej sukcesem, jakim była obrona naszego kraju przed falą kryzysową – powiedział. Według premiera udało się to dzięki bardzo dobremu wykorzystaniu środków europejskich przez Polskę.

Za sukces na arenie międzynarodowej Donald Tusk uznał powołanie Jerzego Buzka na szefa Parlamentu Europejskiego oraz Janusza Lewandowskiego na komisarza do spraw budżetu. Premier przekonywał też, że wywalczony przez Polskę kształt unijnego pakietu klimatycznego uratował polską gospodarkę, opartą na węglu , przed zbyt radykalnymi cięciami.

Do ważnych osiągnięć rządu premier zaliczył reformę nauki, powołanie armii zawodowej oraz sukcesy w dziedzinie prywatyzacji, zwłaszcza Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. – Mamy satysfakcję, że polska gospodarka w coraz większym stopniu oparta jest na prywatnej własności i konkurencji pomiędzy prywatnymi firmami – zaznaczył. – To ważna rzecz, bo przez długie lata prywatyzacji towarzyszyła dwuznaczna atmosfera – wyjaśnił szef rządu.

Występujący podczas konferencji prasowej wicepremier Waldemar Pawlak podkreślił też, że sukcesem rządu było wejście Polski do strefy Schengen oraz uruchomienie możliwości rozliczania się przez przedsiębiorców w obcych walutach. Waldemar Pawlak podkreślił, że dla rządu duże znaczenie ma dialog z partnerami społecznymi. – To dzięki temu w 2009 r. mieliśmy przygotowane założenia do pakietu antykryzysowego – zaznaczył. – Dzięki pakietowi, mimo kryzysu światowego, Polska była po zielonej strony mocy – dodał minister gospodarki.

Więcej informacji o działaniach rządu w ostatnich trzech latach można znaleźć w raporcie „Polska 2010”.

Zobacz także