25. rocznica wznowienia relacji dyplomatycznych Polska-Izrael

27 lutego 1990 roku ministrowie spraw zagranicznych Polski i Izraela podpisali protokół o wznowieniu stosunków dyplomatycznych. „Nasze państwa łączy więź całkowicie niepowtarzalna. Polska ziemia przez tysiąc lat była ojczyzną narodu żydowskiego, która dawała możliwość rozwijania swojej kultury, religijności, myśli politycznej i gospodarczej” - mówiła premier Ewa Kopacz podczas uroczystości z okazji 67. rocznicy Dnia Niepodległości Państwa Izrael oraz 25. rocznicy wznowienia stosunków dyplomatycznych Polska-Izrael.


Premier Ewa Kopacz wita się z ambasador Państwa Izreal 1 z 8
Fot. M. Śmiarowski / KPRM

Aktywna współpraca i pamięć o wspólnej historii

Szefowa rządu powiedziała podczas uroczystości w Warszawie, że okupacja i Holocaust dokonane przez niemieckich nazistów zakłóciły tysiącletnią symbiozę historii między narodami. Dopiero od 1989 roku, w suwerennym państwie prawa można było walczyć o odbudowę polskich relacji z  Państwem Izrael - mówiła.

Premier przypomniała, że zaraz po wznowieniu stosunków dyplomatycznych między państwami rozpoczęła się współpraca polskich i izraelskich służb przy operacji MOST, tzn. przy bezpiecznym tranzycie przez Polskę kilkudziesięciu tysięcy żydowskich emigrantów ze Związku Radzieckiego do Izraela. 

Przywrócenie stosunków dyplomatycznych doprowadziło do wznowienia politycznych, wojskowych, gospodarczych, kulturalnych, a co najważniejsze - międzyludzkich kontaktów bilateralnych.

Jednym z kolejnych, znaczących elementów tej transformacji stało się m.in. niedawno otwarte Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau, Fundacja Auschwitz-Birkenau stanowią od lat depozyt pamięci o Holokauście. Dziś także Muzeum POLIN otacza swoimi ramionami tysiąc lat historii polskich Żydów - powiedziała szefowa rządu.

Dobre ćwierćwiecze

Premier Ewa Kopacz wyraziła satysfakcję z tego, jak wiele w stosunkach polsko-żydowskich i polsko-izraelskich udało się osiągnąć przez ostatnie 25 lat.

Dziękując m.in. za wsparcie Władysława Bartoszewskiego, członka legendarnej Rady Pomocy Żydom Żegota, Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata i od prawie ćwierć wieku honorowego obywatela Państwa Izrael, wyraziła przekonanie, że dzięki pracy i zaangażowaniu takich osób w relacjach dwustronnych na nowo zrodziło się zaufanie i przyjaźń.

Z wielką życzliwością obserwuję, jak coraz większa liczba obywateli Państwa Izrael przyjeżdża do Polski. Umacniamy ten nowy wspólny porządek w którym nieufność została zastąpiona przez otwartość, wrogość przez współpracę, a nieporozumienia przez dialog - powiedziała premier Ewa Kopacz.

25 lat stosunków dyplomatycznych Polska – Izrael

Polska była jednym z pierwszych krajów, które uznały izraelską Deklarację Niepodległości z maja 1948 roku. Ustanowiliśmy wtedy pełne stosunki dyplomatyczne z  nowo utworzonym Państwem Izrael. W ślad za praktyką innych krajów kontrolowanych przez Związek Radziecki, w 1967 roku współpraca bilateralna z Izraelem została zerwana. 27 lutego 1990 roku ministrowie spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski i Mosze Arens podpisali w obecności pierwszego niekomunistycznego premiera Tadeusza Mazowieckiego, protokół o wznowieniu stosunków dyplomatycznych.


Zobacz także