11 listopada: Donald Tusk wziął udział w Biegu Niepodległości

10-kilometrową trasę premier pokonał w 49 minut i 44 sekundy.


Premier wita się z jednym z biegaczy 1 z 7
Maciej Śmiarowski/KPRM

Those who have gathered here believe that it is worth smiling to Poland on its holiday.


Donald Tusk just before taking to the course
"35 lat temu ganialiśmy się z milicją, bo święto było zakazane. W wolnej Polsce lepiej pobiec w Biegu Niepodległości niż udawać bojownika" - pisał na Twitterze Donald Tusk na dzień przed 11 listopada.
25. Bieg Niepodległości w WArszawie

- Najważniejsza jest intencja. Dzisiaj biegniemy, żeby uczcić niepodległość . Tutaj gromadzą się ludzie, którzy wierzą, że do Polski warto się uśmiechnąć w dniu jej święta. Mam nadzieję że za rok, dwa, trzy wszyscy do niej będziemy się uśmiechać – mówił premier tuż przed startem.

Dodał, że każdy powinien znaleźć taką formę uczczenia Dnia Niepodległości, jaka mu pasuje i nikt nie powinien nikomu niczego narzucać.

- Zrobię wszystko, żeby pobiec w czasie poniżej 55 minut, bo dusza sportowca ciągle we mnie buzuje - zapowiedział premier. Założenia wypełnił, bo 10-kilometrową trasę pokonał w 49 minut i 44 sekundy.

Nowoczesny patriotyzm...

- Nowoczesny patriotyzm coraz mniej wymaga heroicznych gestów. Chodzi o heroizm dnia codziennego. To codzienna praca: z dziećmi, w ogrodzie, w pracy. Wierzę, że polski patriotyzm może przez wiele najbliższych lat być patriotyzmem, który nie wymaga tej najwyższej ceny – podkreślił Donald Tusk

… i życzenia

Premier zaznaczył, że dzisiaj każdy powinien przynajmniej przez moment ciepło pomyśleć także o swoich oponentach.

- Życzę także Jarosławowi Kaczyńskiemu wszystkiego najlepszego w Dniu Niepodległości. I to tak od serca – mówił Donald Tusk.

Co musimy wiedzieć o Biegu Niepodległości?

  • Zawodnicy startują, tworząc biało-czerwoną flagę (połowa uczestników ma koszulki białe, druga połowa - czerwone) -  to jedyna taka żywa flaga na imprezach biegowych.
  • Przed startem uczestnicy zawsze śpiewają hymn.
  • To największy z biegów zaliczanych do tzw. triady biegowej (biegi: Konstytucji, Powstania Warszawskiego i Niepodległości) i jeden z największych biegów ulicznych w Warszawie.
  • Limit 12 tys. miejsc startowych wyczerpany został w 32 godziny, a w pierwsze 10 minut zapisało się 1090 osób.

Zobacz także