Wizyta premiera w Republice Słowenii


Premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w panelu liderów Forum Strategicznego, który odbędzie się 31 sierpnia w Bled w Słowenii. Spotka się także z premierem Janezem Janšą.

Agenda spotkania premierów obejmuje rozmowy na temat: obecnej sytuacji wywołanej przez pandemię koronawirusa, dwustronnych relacji gospodarczych, Inicjatywy Trójmorza, migracji oraz sytuacji na Białorusi.

Ta ostatnia kwestia jest jednym z  priorytetów polskiej polityki zagranicznej. Premier Mateusz Morawiecki pozostaje w stałym kontakcie z szefami państw i rządów Unii Europejskiej i aktywnie uczestniczy w budowaniu międzynarodowego poparcia dla demokratycznych przemian na Białorusi. Polski rząd przyjął także pakiet pomocowy „Solidarni z Białorusią”, na którego realizację w pierwszym roku Polska przeznaczy 50 mln zł.

Szefowie obu rządów poruszą także kwestie związane z przewodnictwem Słowenii w Radzie Unii Europejskiej w II połowie 2021 r., przyszłością Unii Europejskiej oraz cyberbezpieczeństwem.

Spotkanie będzie również okazją do wymiany opinii w najważniejszych aktualnych kwestiach międzynarodowych dotyczących polityki wschodniej oraz Bałkanów Zachodnich.

Polskę i Słowenię łączą bardzo dobre stosunki dwustronne. Pozytywnie rozwijają się również relacje gospodarcze.

Forum Strategiczne w Bled 

To największa konferencja międzynarodowa w Słowenii i jedna z największych w Europie Środkowej i Wschodniej. Wydarzenie odbywa się od 2006 r.  Impreza rokrocznie organizowana jest przez rząd Słowenii wspólnie z Centre for European Perspective - słoweńskim rządowym think-tankiem.

W tym roku odbywa się jej 15. edycja pt. “Challenges and Opportunities in the Post COVID–19 World. Neighbours – Regions – Global World: Partners or Rivals?” („Wyzwania i szanse w świecie po COVID-19. Sąsiedztwo-Region-Świat: partnerzy czy rywale”).

Oprócz premierów Słowenii i Polski planowany jest udział innych ważnych liderów, w tym między innymi: premierów Chorwacji, Czech, Portugalii, Słowacji, Węgier, prezydenta Serbii, szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego.