Spotkanie polsko-litewskie – umacnianie strategicznego partnerstwa


Premier Mateusz Morawiecki i premier Saulius Skvernelis.

Współpraca dwustronna i regionalna, a także wspólne inwestycje – to główne tematy spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem.

Premier Litwy gościł w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w przededniu 610. rocznicy wielkiego polsko-litewskiego zwycięstwa – bitwy pod Grunwaldem. Jej uroczyste obchody odbędą się 15 lipca.

Polsko-litewskie inwestycje, które wzmocnią bezpieczeństwo

Litwa jest strategicznym partnerem Polski. To także ważny sojusznik w UE i NATO. Ma to szczególne znaczenie w kontekście wspólnych projektów infrastrukturalnych i energetycznych w regionie.

Wspólne projekty infrastrukturalne i energetyczne przyczyniają się do wzmocnienia bezpieczeństwa i rozwoju regionu. Są też znakomitym impulsem modernizacyjnym w dobie pobudzenia gospodarczego po pandemii.

Premier aktywny na forum międzynarodowym

Premier Mateusz Morawiecki szczególnie aktywnie realizuje swoje obowiązki w zakresie relacji międzynarodowych.

To kolejne rozmowy bilateralne z szefem litewskiego rządu w ostatnim czasie. Premierzy spotkali się 12 czerwca na granicy polsko-litewskiej w Budzisku. Wcześniej 4 maja i 5 czerwca odbyły się wideokonferencje, które pozwoliły na omówienie bieżących.

Szef polskiego rządu pozostaje w stałym kontakcie również z innymi przywódcami państw europejskich oraz przedstawicielami unijnych instytucji. Świadczą o tym spotkania z partnerami z Grupy Wyszehradzkiej, liczne rozmowy telefoniczne lub wideokonferencje np. z Przewodniczącym Rady Europejskiej, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, czy premierem Szwecji.