Premierzy Polski i Litwy o koronakryzysie


Wideokonferencja z premierem Litwy.

Premier Mateusz Morawiecki z szefem litewskiego rządu Sauliusem Skvernelisem wymienił doświadczenia związane ze zwalczaniem skutków koronawirusa. Poruszono także kwestie otwarcia granic między Polską i Litwą. Jak zaznaczył Prezes Rady Ministrów, wszelkie decyzje będą zależne m.in. od skuteczności środków sanitarnych, a także od dalszych zmian związanych ze światową odpowiedzią na pandemię.

Sytuacja na granicach w związku z COVID-19.

Szefowie rządów zadeklarowali szybkie podjęcie prac umożliwiających otwarcie ruchu na granicy polsko-litewskiej.

Premier zapewnił, że rząd traktuje priorytetowo zachowanie ciągłości ruchu towarowego na przejściach granicznych od początku wprowadzenia ograniczeń. Ponadto przypomniał, że nie stosuje się obowiązku odbycia kwarantanny w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej w ramach wykonywania czynności zawodowych przez różne kategorie kierowców oraz osoby, które przekraczają granicę w ramach obowiązków służbowych.

Wieloletnie Ramy Finansowe i polityka spójności

Jedną z kluczowych kwestii poruszonych podczas wideorozmowy były Wieloletnie Ramy Finansowe. Szef polskiego rządu wskazał na zbieżność stanowisk Polski i Litwy w sprawie utrzymania  ambitnych celów polityki spójności oraz zbalansowania założeń WRF w perspektywie 2021-2027.

Obelisk upamiętniający udział Litwinów w bitwie pod Grunwaldem

Rozmowa premierów dotyczyła też inicjatywy pomnika, który odsłonięto 29 maja 2020 r. na Wzgórzu Zwycięstwa na polach Grunwaldzkich z okazji 610. rocznicy udziału Litwinów w bitwie pod Grunwaldem. Pomnik został wykonany z inicjatywy Królewskiego Związku Szlachty Litewskiej, Klubu Dowództwa Garnizonu Wojska Litewskiego w Wilnie oraz Stowarzyszenia Rezerwistów Wojska Litewskiego.

Piotr Müller, Rzecznik Prasowy Rządu Premiera Mateusza Morawieckiego