Ponad tysiąc orbit Lema

Pierwszy polski satelita naukowy okrążył ziemię już ponad 1000 razy, wykonał trzy testowe zdjęcia oraz ustabilizował swój ruch po orbicie. W lipcu do znajdującego się w przestrzeni kosmicznej Lema dołączy drugi satelita – Heweliusz.


Animacja satelity Heweliusza w kosmosie na tle Ziemi.
Grafika: Fajna Sztuka

„Lem” i „Heweliusz” zbudowane zostały w ramach programu BRIght Target Explorer Constellation – BRITE, przez naukowców z Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN. Na skonstruowanie satelitów Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło ponad 14 mln zł.

Satelity mają kształt kostki o 20-centymetrowych bokach i ważą niecałe 7 kg. Umieszczone na orbicie na wysokości 800 km, przez kilka lat umożliwią pomiary naukowe 286 najjaśniejszych gwiazd. Dzięki ich pracy naukowcy otrzymają informacje o wewnętrznej budowie gwiazd.

Wysłanie Heweliusza na orbitę, opóźniło się o kilka miesięcy. Winna jest usterka chińskiej rakiety Długi Marsz 4B, na której miał wystartować. Drugi polski satelita naukowy w przestrzeni kosmicznej znajdzie się w lipcu 2014 r.

Polscy naukowcy nie mieli dotąd własnego satelity, poza wystrzelonym w lutym 2012 roku studenckim satelitą PW-Sat, która jest obiektem edukacyjnym.


Zobacz także