Na rządowym zespole o sytuacji powodziowej i koronawirusie


Budynek KPRM.

Tematem spotkania była m.in. sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna kraju oraz poziom zagrożenia powodziowego. Rząd przyglądał się również sytuacji epidemicznej w kraju.

W posiedzeniu RZZK uczestniczyli m.in. wicepremier Piotr Gliński , minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski oraz Komendant Główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Podczas posiedzenia RZZK omówiono sytuację w całej Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem woj. małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego. Na bieżąco monitorowana jest sytuacja w kraju. W porównaniu z latami poprzednimi, sytuacja ta jest bardziej stabilna i kontrolowalna.

Najbardziej w skutek opadów ucierpiała infrastruktura w powiacie bocheńskim, myślenickim, limanowskim i kłodzkim.

Wsparcie rządowe dla poszkodowanych

Szacowanie szkód ciągle trwa, ale rząd już oferuje pomoc dla poszkodowanych.

Służby są w gotowości

Wszystkie służby są postawione w stan najwyższej gotowości. W każdym województwie zostaną zapewnione kompanie pompowe, które będą pomagały w usuwaniu skutków intensywnych opadów.

Również magazyny dysponujące środkami zabezpieczającymi przed podtopieniami oraz wojsko stanowią wsparcie, w tej trudnej sytuacji. Tam, gdzie zajdzie taka potrzeba zapewniona zostanie woda pitna.

Prognozy IMGW a raporty RCB

Sytuacja pogodowa dynamicznie się zmienia. W związku z tym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na bieżąco informuje Polaków o zagrożeniach.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opady mogą być spokojniejsze, ale od środy powrócą - kolejne fronty do 15-20 mm opadów.

Sytuacja meteorologiczna

BURZE Z GRADEM (2. stopnia) na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego – obowiązują maksymalnie do godz. 3.00, 23 czerwca,

SILNY DESZCZ Z BURZAMI (2. stopnia) na terenie województwa podkarpackiego oraz części świętokrzyskiego i małopolskiego – obowiązują maksymalnie do godz. 8.00, 23 czerwca,

INTENSYTWNE OPADY DESZCZU (1. stopnia) na terenie województwa opolskiego oraz części dolnośląskiego – obowiązują maksymalnie do godz. 8.30, 22 czerwca,

SILNY DESZCZ Z BURZAMI (1. stopnia) na terenie województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i łódzkiego oraz części wielkopolskiego – obowiązują do godz. 22.00 dnia 22 czerwca,

Sytuacja związana z koronawirusem

Rząd również stale przygląda się sytuacji związanej z COVID-19. Podczas posiedzenia została omówiona ogólna sytuacja pandemii w naszym kraju, ze szczególnym uwzględnieniem woj. śląskiego.