Rekompensaty z tytułu tarczy antyrakietowej na rozwój regionu słupskiego

W ramach wizyty na Pomorzu premier Mateusz Morawiecki odwiedził Akademię  Pomorską w Słupsku. Spotkanie dotyczyło realizacji wieloletniego programu rekompensat z tytułu budowy tarczy antyrakietowej w Redzikowie. Inwestycje w ramach pierwszych podpisanych umów ruszają już wkrótce.

W sercu naszego planu gospodarczego jest to, aby po koronawirusie kształt odbicia gospodarczego był w kształcie litery V – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Słupsku. W szczególności odniósł się do inwestycji w mniejszych miejscowościach.

Podkreślił wagę takich przedsięwzięć w rozwoju regionu. Inwestycje to plan odpowiedzialnego rozwoju dostosowany do sytuacji po koronawirusie – kontynuował.

Program na rzecz zwiększania szans rozwojowych Ziemi Słupskiej

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji dot. programu rozwoju regionu słupskiego »
To program rządowy, który zwiększy możliwości rozwoju regionu słupskiego i podniesie jakość życia mieszkańców. Został zapoczątkowany między innymi w związku z ulokowaniem w powiecie słupskim Bazy Obrony Przeciwrakietowej w Redzikowie.

Wchodzimy w kluczową fazę programu rekompensat, czyli realizację pierwszych inwestycji. Bardzo mnie to cieszy, bo już w tym roku w naszym regionie zobaczymy jego pierwsze efekty – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, poseł na Sejm RP ziemi słupskiej, który zainicjował i koordynował program.

Realizacja programu w latach 2020-2024 to 115 mln zł na inwestycje w obszarze edukacji, transportu, czy infrastruktury sportowej. W ramach pierwszych podpisanych umów zostanie zrealizowanych siedem inwestycji z prawie 14 mln zł dofinansowaniem.

Jeszcze więcej środków na drogi w regionie

Program przyniesie kolejne środki finansowe na inwestycje drogowe:

Dodatkowe środki na infrastrukturę drogową region pozyskuje z rządowych programów budowy dróg. Dzięki zwiększonym środkom w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 kontynuowana będzie budowa drogi S6 na odcinkach Lębork-Bożepole Wielkie, Słupsk-Lębork, Koszalin-Sławno-Słupsk oraz obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej.

Dodatkowe środki na infrastrukturę oświatową i sportową

W ramach rekompensat część środków z budżetu państwa trafi na utworzenie i rozbudowę oraz wyposażenie placówek oświatowych, a także sportowych.

Oprócz tego lokalni sportowcy w ramach rządowego programu Klub 2020 otrzymają dofinansowanie w wysokości ponad 1,5 mln zł. Pieniądze trafią do klubów z powiatów słupskiego, lęborskiego, bytowskiego, chojnickiego, człuchowskiego, kartuskiego, kościerskiego, puckiego i wejherowskiego.

Projekt Aktywna Akademia

Akademia Pomorska w Słupsku w ramach środków z rekompensat za tarczę antyrakietową realizuje projekt Aktywna Akademia. Przedsięwzięcie finansowane jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego kwotą ponad 10 mln zł w latach 2020-2024 (ponad 2 mln zł rocznie). Dzięki tym środkom mieszkańcy mogą brać udział w dodatkowych zajęciach sportowych, artystycznych, naukowych i kulturalnych.

Najnowsze wydarzenia


Czy wiesz, że...

Posiedzenia rządu odbywają się co wtorek w Kancelarii Premiera. Ministrowie, pod przewodnictwem szefa rządu, przyjmują wtedy m.in. projekty ustaw, które następnie trafiają do Sejmu.


Zobacz także