Premier: W sprawie COVID-19 działaliśmy szybko i zdecydowanie

Rząd sprawnie ogranicza epidemię koronawirusa, która stała się największym światowym kryzysem od dziesięcioleci. Jako jedni z pierwszych w Europie wprowadziliśmy ograniczenia związane z COVID-19, w tym kontrole sanitarne na granicach. Dzięki szybkim decyzjom, nie znaleźliśmy się w sytuacji Włoch czy Hiszpanii, gdzie lekarze musieli decydować, których pacjentów leczyć. W Zachodniej Europie liczba zgonów na milion mieszkańców jest ponad 15 razy większa niż w Polsce.

Po ponad 2 miesiącach pandemii jesteśmy w zupełnie innym położeniu niż bogatsze kraje – Hiszpania, Francja czy Wielka Brytania. Potrafiliśmy zapewnić polskiej służbie zdrowia odpowiednią liczbę łóżek szpitalnych, respiratorów oraz sprzętu medycznego.

Kiedy pojawił się COVID-19, trzeba było podejmować błyskawiczne decyzje, by ratować ludzkie życie. Nie chcieliśmy dopuścić do selekcji pacjentów – zaznaczył Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z szefami resortów zdrowia oraz spraw wewnętrznych i administracji. Dla nas życie i godność człowieka jest najwyższą wartością – dodał premier.

Jak podkreślił szef rządu, nasz kraj zwycięsko przechodzi walkę z COVID-19. Było to możliwe dzięki odpowiedzialności i dyscyplinie społecznej. Dziękuję za to wszystkim Polakom. Bądźmy razem – powiedział Mateusz Morawiecki.

Polska misja medyczna we Włoszech

W konferencji uczestniczyli także lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego i Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, którzy przebywali z misją medyczną we Włoszech. Jak zaznaczył uczestniczący w takiej misji płk Robert Ryczek, w Lombardii zbyt późno wprowadzono zasady izolacji społecznej. Wprowadzono je dopiero, gdy  pacjentów zakażonych COVID-19 było 7,5 tys. Łatwo sobie więc wyobrazić, jak szybko wirus mógł się rozprzestrzeniać – powiedział wojskowy lekarz. Dla mnie najważniejsze jest to, że w swojej pracy nie stanąłem przed koniecznością, którego pacjenta mam ratować – dodał.

Szybka reakcja rządu na COVID-19

Jak szybko działał rząd, wprowadzając ograniczenia związane z pojawieniem się w Polsce koronawirusa?

Jaka jest wydajność polskiej służby zdrowia w związku z COVID-19?

Jesteśmy dobrze przygotowani na przyjęcie pacjentów z koronawirusem. Obecnie zajętych jest jedynie ok. 5 proc. respiratorów oraz ok. 16 proc. łóżek dla pacjentów z COVID-19. Mamy także 135 laboratoriów, które są w stanie wykonywać dziennie ponad 30 tys. testów.

Wsparcie dla szpitali

Zapewniliśmy dodatkowe środki na świadczenia związane z przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Pomimo sytuacji związanej z COVID-19, środki na ochronę zdrowia w Polsce stopniowo rosną. Konsekwentnie realizujemy założenia ustawy 6 proc. PKB na zdrowie. Przez ostatnie lata nakłady na leczenie wzrosły o blisko 30 mld zł.

Polskie misje medyczne w walce z COVID-19

Dzięki dobrej organizacji polskiej służby zdrowia, mogliśmy pomóc także innym krajom, wysyłając do nich misje medyczne. Polscy lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego i Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA jechali na takie misje do Włoch, Stanów Zjednoczonych i Słowenii, aby wymieniać doświadczenia w walce z koronawirusem.

Najnowsze wydarzenia


Czy wiesz, że...

Gabinet szefa rządu mieści się w skrzydle południowym Kancelarii Premiera na pierwszym piętrze. Posiedzenia Rady Ministrów odbywają się w sali im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.


Zobacz także