Premier przedstawił aktualne działania rządu w sprawie Białorusi przedstawicielom klubów parlamentarnych

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się kolejne spotkanie z przedstawicielami ugrupowań politycznych w sprawie Białorusi. Premier oraz przedstawiciele rządu przedstawili aktualny rozwój sytuacji oraz działania podejmowane przez polski rząd na rzecz pomocy i wspierania społeczeństwa obywatelskiego i wolnych mediów. Pierwsze spotkanie odbyło się 26 sierpnia 2020 r.

Spotkanie było bardzo owocne. To, co jest budujące to zgodność wszystkich polityków niezależnie od reprezentowanego środowiska, co do zasadniczej sprawy – suwerenności Białorusi – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk po spotkaniu z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych.

Budujemy międzynarodowe poparcie dla przemian na Białorusi

Minister Michał Dworczyk po spotkaniu premiera z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych »
Szef KPRM poinformował, że podczas spotkania premier przedstawił działania rządu na forum międzynarodowym. Wszyscy wyrazili potrzebę współpracy. Mówiono o zintensyfikowaniu działań dyplomacji parlamentarnej, aby sprawa Białorusi była obecna wciąż na forum międzynarodowym.

Premier przedstawił też najbliższe działania rządu. Wspomniał m.in. o wizycie na Litwie, gdzie odbędą się międzyrządowe konsultacje, a jednym z tematów będzie sprawa Białorusi. Zapowiedział też, że na najbliższym Szczycie Rady Europejskiej, zaprezentuje w imieniu partnerów z grupy V4 “Plan Marshalla” dla Białorusi.

Premier Mateusz Morawiecki aktywnie uczestniczy w budowaniu międzynarodowego poparcia dla demokratycznych przemian na Białorusi od pierwszego dnia po wyborach. To z  jego inicjatywy spotkała się Rada Europejska w sprawie Białorusi. Premier pozostaje w stałym kontakcie z szefami państw i rządów Unii Europejskiej.

Pakiet pomocowy „Solidarni z Białorusią”

Polska bezpośrednio graniczy z Białorusią i czuje się odpowiedzialna za swoich sąsiadów. Za wschodnią granicą zachodzą przełomowe zmiany, na które Europa nie może być obojętna. W odpowiedzi na pogarszającą się sytuację, polski rząd przyjął także pakiet pomocowy „Solidarni z Białorusią”.

Uczestnikom spotkania przedstawione zostało też sprawozdanie z pakietu pomocowego. Ponad 40 osób – ofiar przemocy – otrzymało już pomoc – mówił minister Michał Dworczyk. Poinformował też o wsparciu programów dla studentów z Białorusi, które będą pozwalały studentom i pracownikom naukowym studiować na polskich uczelniach.

Program Poland. Business Harbour

Życzymy Białorusinom, żeby wszyscy mogli funkcjonować w swoim kraju w sposób wolny i nieskrępowany i żeby biznes mógł się rozwijać, ale teraz część firm rozważa ucieczkę z Białorusi – powiedział szef KPRM. Przy okazji wspomniał o działaniach – opracowanych wspólnie z Ministerstwem Rozwoju – w związku z przenoszeniem się do Polski białoruskich firm, głównie sektora IT.

To kompleksowy pakiet, ułatwiający specjalistom z branży IT, start-upom, MŚP, jak i dużym firmom bezproblemową relokację na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Koordynatorem programu jest Ministerstwo Rozwoju i Polska Agencja Inwestycji i Handlu, we współpracy z GovTech Polska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości i fundacją Startup Hub Poland.

Dzięki pakietowi usług będzie można dowiedzieć się m.in.:

Centrum Informacji i Koordynacji Działań w Domu Białoruskim

Podczas spotkania 9 września ze Swietłaną Cichanouską i mniejszością białoruską, szef polskiego rządu wręczył klucze do nowej siedziby Białoruskiego Domu przy ul. Krynicznej 6 w Warszawie. W Polsce działa kilka białoruskich organizacji, instytucji, mediów i organizacji pozarządowych. Budują one wsparcie działalności demokratycznej na Białorusi. Jedną z nich jest Białoruski Dom w Warszawie – placówka, która łączy środowiska wielu białoruskich organizacji opozycyjnych.

Minister Michał Dworczyk poinformował też, że jednym z tematów dzisiejszym rozmów z parlamentarzystami była również działalność Centrum Informacji i Koordynacji Działań, które powstało w fundacji Dom Białoruski. To stowarzyszenie udziela porad prawnych oraz pomocy osobom poszkodowanym. Koordynuje ono m.in. przyjazd Białorusinów do Polski.

Najnowsze wydarzenia


Czy wiesz, że...

Siedziba Kancelarii Premiera ma ciekawą historię. Budynek wzniesiono na początku XX w. jako Korpus Kadetów. W budynku mieściły się tez m.in.: cerkiew, Szkoła Podchorążych, a w czasie I wojny światowej służył jako szpital. We wrześniu 1939 r. gmach został zbombardowany. Odbudowany został po wojnie.


Zobacz także