Premier: Inwestujemy w obiekty sportowe

Rząd zabiega o rozwój młodych talentów piłkarskich oraz o zaplecze, na którym mogą trenować. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził stadion Górnika Zabrze, którego przebudowę dofinansowało państwo. Pamiętamy także o rozwoju ogólnodostępnej, nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury sportowej. W latach 2016-2019 na ten cel przeznaczyliśmy ok. 2,3 mld zł.

Inwestujemy w infrastrukturę sportową, aby tworzyć z klubowej piłki nożnej narodową piłkę nożną. Bo jak za granicą gra polski klub, to jakby cała Polska grała – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki na stadionie Górnika Zabrze »
Jak podkreślił szef rządu, inwestycje w obiekty sportowe i zadaszone boiska mają umożliwić młodym piłkarzom całoroczne warunki do treningu. Chcemy, aby funkcjonował system szkoleniowy, który z polskiej piłki nożnej stworzy potęgę europejską – wyjaśnił premier.

Wsparcie dla stadionu Górnika Zabrze

Wspieramy rozwój lokalnej infrastruktury sportowej poprzez program Sportowa Polska. W 2020 r. na tego typu inwestycje sportowe zaplanowaliśmy ponad 200 mln zł. W zeszłym roku w ramach programu dofinansowaliśmy przebudowę boiska piłkarskiego Klubu Górnik Zabrze kwotą ok. 2,2 mln zł.

Infrastruktura sportowa w Polsce

Nie ma zdrowego i aktywnego społeczeństwa bez ogólnodostępnej, nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury sportowej. W latach 2016-2019 przeznaczyliśmy na rozwój takiej infrastruktury ok. 2,3 mld zł. Kwota pozwoli na budowę, przebudowę lub remont ponad 6 tys. obiektów sportowych w całej Polsce. W 2020 r. budżet na rozwój infrastruktury sportowej wynosi ponad 516 mln zł.

Program budowy zadaszeń boisk piłkarskich

Celem programu jest stworzenie warunków do całorocznego treningu oraz szkolenia piłkarskiego. W edycji 2020 dofinansowaniem objęliśmy 12 obiektów na łączną kwotę 19 mln zł. Realizacja programu przyczyni się do zwiększenia dostępności infrastruktury piłkarskiej w sezonie jesiennozimowym.

Dofinansowanie klubów sportowych w ramach Programu Klub

Rządowy Program Klub to innowacyjny model bezpośredniego wsparcia małych i średnich klubów sportowych. W tym roku do ok. 4,9 tys. małych i średnich klubów w całej Polsce trafią ponad 54 mln zł.

Kwota dofinansowania w ramach Rządowego Programu Klub to:

W podstawowym modelu finansowania środki można przeznaczyć na:

Dodatkowo, w 2020 r. kluby mogą zdecydować o przeznaczeniu wszystkich środków na wsparcie pracy trenerów.

Program „Certyfikacji Szkółek Piłkarskich”

Program skierowany jest do podmiotów prowadzących szkolenia piłkarskie dla dzieci i młodzieży w wieku 5-13 lat. Ogólnopolskim operatorem programu jest Polski Związek Piłki Nożnej. Na szklenia przeznaczyliśmy 35 mln zł. Kwota pozwoli na wsparcie blisko 600 szkółek piłkarskich pracujących z dziećmi i młodzieżą. Programem zostanie objętych ponad 57 tys. uczestników oraz ponad 3,7 tys. trenerów w całej Polsce.

Najnowsze wydarzenia


Czy wiesz, że...

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów to miejsce urzędowania premiera. Tutaj szef rządu przyjmuje zagranicznych gości, delegacje krajowe i przedstawicieli różnych środowisk.


Zobacz także