Premier Beata Szydło: rząd przyjął projekty ustaw o komornikach

„Rada Ministrów przyjęła dwa ważne projekty ustaw o komornikach, które są kolejnym wypełnieniem zobowiązań podjętych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości” – powiedziała we wtorek premier Beata Szydło na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

 

Do przygotowania tych projektów został przez premier Beatę Szydło zobowiązany minister sprawiedliwości Zbigniew  Ziobro. „W tej chwili kierujemy je do Sejmu. Mam nadzieję, że projekty te zostaną szybko przyjęte i będziemy mogli mówić o tym, że w Polsce działa prawo komornicze, które nie pozwala gnębić ludzi niewinnych i tych w trudnej sytuacji. Obywatele często boją się tego, że komornicy poprzez zdarzenia losowe, mogą uniemożliwić im normalne funkcjonowanie" – powiedziała premier.

Ustawa a bezpieczeństwo Polaków

Jak poinformowała premier Beata Szydło, rząd przyjął projekty dwóch ustaw – o komornikach sądowych i o kosztach komorniczych. Ustawy mają wprowadzić regulacje, które z jednej strony pozwolą na egzekucję prawa, ale z drugiej strony, będą zabezpieczały interes zwykłych obywateli. Szefowa rządu dodała również, że obywatele często pozbywani byli życia w godnych i normalnych warunkach.

Beata Szydło i Zbigniew Ziobro o zmianach w zawodzie komornika »

„Jest to nasze zobowiązanie wyborcze. Prawo i Sprawiedliwość w  programie jasno określało jakie są cele oraz regulacje, które mają te podstawowe priorytety wypełniać” - powiedziała premier Szydło. „Te dwa projekty ustaw, które zaproponował minister sprawiedliwości są wypełnieniem naszych obietnic. Dotrzymujemy słowa i realizujemy to do czego się zobowiązaliśmy” – podkreśliła szefowa rządu.

Ziobro: zawód komornika nie może opierać się na biznesie

„Zawód komornika nie może opierać się na czystym biznesie, bo to często skutkuje brakiem przestrzegania standardów etyki” - uważa minister Ziobro. Przywołał dane z których wynika, że w 2015 r. średni dochód komornika wynosił 40 tys. zł miesięcznie. Dodał, że niektórzy komornicy zarabiali rocznie kilkanaście, a nawet 20 mln zł.

"Wprowadzamy takie zasady, które zachowają możliwość uzyskiwania bardzo godnych wynagrodzeń przez komorników, ale jednocześnie te gigantyczne bajońskie sumy istotnie ograniczymy" – podkreślił Zbigniew Ziobro. Szef resortu sprawiedliwości zapewnił jednocześnie, że chciałby, aby premiowani byli dobrze wykształceni komornicy, którzy dopiero rozpoczynają działalność.

 

Najnowsze wydarzenia


Czy wiesz, że...

Siedziba Kancelarii Premiera jest wpisana do rejestru zabytków województwa mazowieckiego jako przykład reprezentacyjnej architektury Warszawy.


Zobacz także