Premier Beata Szydło przedstawiła przewodniczącego komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

Premier Beata Szydło wręczyła wiceministrowi sprawiedliwości Patrykowi Jakiemu nominację na przewodniczącego komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, która zajmie się aferą reprywatyzacyjną w Warszawie.

 

Dzisiaj rozpoczynamy żmudną pracę, która ma naprawić krzywdy tysięcy ludzi – oświadczyła premier Beata Szydło gratulując i życząc nowo wybranemu przewodniczącemu i całej komisji powodzenia w tym trudnym zadaniu. Na konferencji z udziałem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i wiceministra Patryka Jakiego premier wyraziła nadzieję, że sprawiedliwość zostanie przywrócona, a wyrządzone krzywdy naprawione.

Niesprawiedliwości mówimy dość

Szefowa rządu przypomniała cel, który przyświecał powołaniu komisji. Przez wiele lat pod okiem instytucji państwowych i urzędników toczył się niebywały proceder okradania ludzi z ich własności. Przez dziką reprywatyzację ludzie tracili swoje majątki, mieszkania, to wszystko, co zdobyli swoją ciężką pracą przez całe swoje życie. I tej niesprawiedliwości trzeba powiedzieć »dość«. Trzeba zatrzymać to, co krzywdzi ludzi –  powiedziała.

Premier przypomniała obietnice o skutecznym przywracaniu państwa obywatelom. Ci, którzy są uczciwi –  mówiła premier Szydło –  muszą wiedzieć, że państwo będzie stało po ich stronie. Ci, którzy nie są uczciwi, okradają innych i stosują metody łamania prawa po to, by osiągnąć własne korzyści i zniszczyć dorobek innych muszą wiedzieć, że państwo zawsze będzie surowo dążyło do tego, by ponieśli odpowiedzialność za swoje czyny – oświadczyła.

Premier Beata Szydło o powołaniu przewodniczącego Komisji Weryfikacyjnej »
Przywrócić sprawiedliwość

Premier Beata Szydło zaznaczyła, że powołana komisja weryfikacyjna ma przywrócic ludziom poczucie bezpieczeństwa. Na to czekają wszyscy obywatele –  oświadczyła. Zdaniem szefowej rządu przed nowym przewodniczącym Patrykiem Jakim stoi trudne wyzwanie, które będzie wymagało determinacji, konsekwencji i ciężkiej pracy. Premier mocno podkreśliła, że zadaniem polskiego rządu jest to, by przywrócić ludziom sprawiedliwość, przywrócić wiarę w państwo polskie. Podjęliśmy się tego zadania i konsekwentnie je wypełniamy – zaakcentowała.  

Premier wyraziła nadzieję na zakończenie sukcesem prac nad usuwaniem skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem mienia. Wierzę głęboko, że minister Patryk Jaki sprosta temu wyzwaniu, a na zakończenie prac komisji będziemy mogli powiedzieć, że sprawiedliwość została przywrócona, a wyrządzone krzywdy zostały naprawione –  mówiła szefowa rządu.

Wygrać z mafią reprywatyzacyjną

Przewodniczący Patryk Jaki podkreślił, iż traktuje pracę w komisji jako jedno z najistotniejszych zadań. Własne mieszkanie to poczucie bezpieczeństwa. Polskie państwo pokazywało że nic się nie stało. Robimy wszystko, co w naszej mocy aby pokazać, że podjęliśmy państwo z kolan i że państwo potrafi wygrać ze zorganizowaną grupą przestępczą i mafią reprywatyzacyjną – oświadczył. Zachęcał także do składania wniosków o to, by komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji zajęła się konkretnymi nieruchomościami przejętymi z naruszeniem prawa.

Obecny na konferencji minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro podkreślił, że prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz jako pierwsza powinna być zainteresowana tym, by stanąć przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji.

5 maja  weszła w życie ustawa powołująca komisję, która zbada zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji stołecznych nieruchomości. Prace komisji będą jawne.

Najnowsze wydarzenia


Czy wiesz, że...

Siedziba Kancelarii Premiera jest wpisana do rejestru zabytków województwa mazowieckiego jako przykład reprezentacyjnej architektury Warszawy.


Zobacz także