Premier Beata Szydło: Chcemy, żeby Unia Europejska rozwijała się tak, jak rozwija się Grupa Wyszehradzka

Byliśmy widocznym i wpływowym uczestnikiem debaty na temat przyszłości Unii Europejskiej. Nasz głos był mocny i słyszalny – powiedziała premier Szydło podczas przekazania przewodnictwa w V4 premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi.

Sukces polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej

Premier Beata Szydło podsumowując polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej stwierdziła, że kontynuowane były dobre projekty i pomysły przekazane przez czeskie przewodnictwo. Zdaniem szefowej rządu podczas polskiej prezydencji GV 4 było widocznym i wpływowym uczestnikiem debaty na temat przyszłości Unii Europejskiej. Nasz głos był mocny i słyszany. Kontynuowała, że dzięki zaangażowaniu wszystkich premierów był również brany pod uwagę przez naszych partnerów i wyznaczał kurs dyskusji w sprawach dotyczących głównych wyzwań, przed jakimi stoi Europa.

Szefowa rządu podkreśliła, że V4 łączą wspólne cele i działania na rzecz swoich obywateli. Powiedziała, że chciałaby żeby Unia Europejska rozwijała się tak jak Grupa Wyszehradzka: bezpiecznie, szybko, nastawiona na sprawy swoich mieszkańców. Beata Szydło zadeklarowała, że kraje Grupy łączy nie tylko polityka i UE, łączy nas prawdziwa przyjaźń naszych regionów i zrozumienie dla własnych spraw.

Według premier Szydło Grupa Wyszehradzka jest dla wielu Europejczyków punktem odniesienia, wyznaczającym przywiązanie do wartości i cementującym nasz kontynent. Szefowa rządu podziękowała Bohuslavovi Sobotce, Robertowi Fico i Viktorowi Orbanowi za wspólne doprowadzenie do tego.

Rok polskiego przewodnictwa w V4 i prezydencja Słowacji w UE

Rok temu Polska objęła przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej, a Słowacja unijną prezydencję. Premier stwierdziła, że działania premiera Fico sprawiły, że słowacka prezydencja została zapamiętana, jako przykład profesjonalizmu, elastyczności i skuteczności. Dbając o to, aby być reprezentantem interesów całej Unii Europejskiej, Słowacja sprawnie przeprowadziła Wspólnotę przez pierwszy okres po decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu UE – powiedziała Beata Szydło.

Dzisiejsze spotkanie z premierami V4 było okazją do przekazania podziękowań ministrom, przedstawicielom ośrodków analitycznych i wszystkich instytucji, które angażowały się w pracę na rzecz polskiej prezydencji i sukcesu Grupy Wyszehradzkiej.

Premier Beata Szydło przekazała przewodnictwo w V4 premierowi Węgier »
Przekazanie prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej

Polskie przewodnictwo w V4 formalnie zakończy się 30 czerwca 2017 r. Dzisiejsze spotkanie było symbolicznym momentem jego przekazania premierowi Węgier. Zdaniem premier Szydło, węgierski szef rządu Viktor Orban, znany jest ze swojej energii i pracowitości. Viktorze, życzę Ci, aby węgierskie przewodnictwo przyczyniło się do jeszcze silniejszego wzmocnienia marki Grupy Wyszehradzkiej w Europie. Abyśmy – spotykając się za rok w Budapeszcie, przekazując prezydencję Słowacji – mogli wszyscy stwierdzić z przekonaniem, że oto Grupa Wyszehradzka z powodzeniem buduje siłę naszego regionu poprzez wzmacnianie Unii siłą swych państw członkowskich – powiedziała szefowa rządu. Jednocześnie Beata Szydło zapewniła, że będzie wspierać działania prezydencji węgierskiej i będzie współpracować na rzecz jej pomyślności.

Symbolicznym gestem przekazania prezydencji Węgrom było wręczenie premierowi Orbanowi monety z wizerunkiem Jadwigi, która była królewną węgierską, polskim królem, świętą i patronką Polski. Wizerunek Jadwigi widniejący na monecie jest wzorowany na obrazie znajdującym się w Zamku Królewskim, w którym odbywała się uroczystość przekazania prezydencji w V4.

Istotne inicjatywy podjęte podczas polskiego przewodnictwa V4

Do najważniejszych osiągnięć Grupy Wyszehradzkiej podczas polskiej prezydencji można zaliczyć:

Najnowsze wydarzenia


Czy wiesz, że...

Sala Zegarowa w Kancelarii Premiera to miejsce rozmów „w cztery oczy”. Jest doskonała na spotkania premiera z szefami rządów czy ambasadorami. Stojący zegar angielski z XVIII w. wyznacza protokolarny czas rozmów z zagranicznymi gośćmi.


Zobacz także