Plan „Solidarni z Białorusią” – Polska wesprze represjonowanych

Bezpieczeństwo, otwartość i solidarność – to trzy filary planu dotyczącego solidarności Polski ze społeczeństwem białoruskim, który przedstawił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Na realizację programu nasz kraj przeznaczy w pierwszym roku 50 mln zł. Będą to dodatkowe środki, ponad te, które Polska kieruje na inne programy związane z Białorusią, np. na telewizję Biełsat.

Plan „Solidarni z Białorusią” – Polska wesprze represjonowanych »
Polska jest kolebką Solidarności i dziś solidarność nie pozwala nam stać bezczynnie wobec brutalnych pacyfikacji pokojowych demonstracji na Białorusi” – zaznaczył szef rządu. „Im bardziej Białoruś będzie silniejsza, tym bardziej Polska będzie bezpieczniejsza – dodał.

Premier przypomniał słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który stwierdził, że rolą Polski jest wstawianie się za państwami, za którymi inni się nie wstawiają. Widzimy wielki zapał po stronie społeczeństwa białoruskiego do wybicia się na wolność i demokrację. Chcemy  pomagać im w wyrażaniu poglądów, pragnień i wolności – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Plan Solidarni z Białorusią – pięć kluczowych punktów

Program, na który Polska przeznaczy w pierwszym roku 50 mln zł, zakłada realizację pięciu punktów:

Nasze działania nie będą ingerencją w wewnętrzne sprawy sąsiada. Możemy i powinniśmy wyciągnąć dłoń do Białorusinów – podkreślił premier. Wzywamy również władze białoruskie, żeby rozważyły ponowne wolne wybory – muszą być uczciwe, ze wsparciem obserwatorów z innych krajów – dodał.

Szef rządu przypomniał także, że w sprawie Białorusi zaproponował partnerom z UE nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej. „W takim momencie nie wolno zakładać maski obojętności” – zaznaczył premier.

Niech żyje wolna i demokratyczna Białoruś! Niech żyje wolny naród białoruski! – powiedział Mateusz Morawiecki.

Najnowsze wydarzenia


Czy wiesz, że...

Siedziba Kancelarii Premiera jest wpisana do rejestru zabytków województwa mazowieckiego jako przykład reprezentacyjnej architektury Warszawy.


Zobacz także