Dzięki rządowemu programowi finansowania in vitro urodziło się już ponad 3200 dzieci

„Rządowy program in vitro to wielki triumf zdrowego rozsądku nad fanatyzmem” – podkreślała premier Ewa Kopacz. We wtorek szefowa rządu spotkała się w Ministerstwie Zdrowia z przedstawicielami placówek prowadzących leczenie metodą in vitro. Tematem rozmów było wdrażanie przepisów ustawy o leczeniu bezpłodności.

Realizacja szeroko pojętej polityki prorodzinnej to również możliwość dania czegoś tym ludziom, dla których natura nie była tak przychylna i nie pozwoliła mieć własnych dzieci. Ta metoda dzisiaj pozwala dawać to szczęście, na które niekiedy tak wiele lat czekają – zaznaczyła premier Ewa Kopacz. Dodała przy tym, że dzięki rządowemu programowi urodziło się już 3 281 dzieci. Par, które zgłosiły się do procedury in vitro jest ponad 22 tys. Wiem, że teraz w czynnym programie uczestniczy ponad 16 tys. par – mówiła szefowa rządu.

Premier Ewa Kopacz o programie finansowania in vitro »
Obok premier Ewy Kopacz w konferencji w siedzibie resortu zdrowia uczestniczył też współtwórca rządowego programu in vitro, prof. dr. hab. n. med. Waldemar Kuczyński. Doktor Kuczyński zaznaczył, że efekty dwuletniej aktywności programu to wielki sukces. Wyniki obiektywne są niezwykle zadawalające i stawiają nas w czołówce Europy – przekonywał. Ponadto program in vitro umożliwił zorientowanie się w skali problemu leczenia bezpłodności oraz pozwolił dostrzec jak duży jest przekrój osób potrzebujących pomocy. Premier Ewa Kopacz i prof. Waldemar Kuczyński zapewnili, że rządowy program in vitro będzie kontynuowany. Na ten cel rząd przeznaczy ponad 300 mln zł.

Rządowy program in vitro

Program „Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016” zapewnia równy dostęp i możliwość skorzystania z procedury in vitro parom, u których stwierdzono niepłodność kobiety lub mężczyzny, a wyczerpały się inne możliwości jej leczenia. Obecnie prowadzi go 30 placówek w 14 województwach. Na realizację programu rząd przeznaczył 247 mln zł.

Najnowsze wydarzenia


Czy wiesz, że...

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów mieści się w budynku przy Al. Ujazdowskich w Warszawie. Charakterystyczny gmach w stylu neoklasycznym powstał na początku XX wieku.


Zobacz także